Kan Şekeri Nedir?

Kan şekeri vücudu dolaşan kan aracılığı ile tüm hücrelerin kullanımına sunulan enerji verici bir maddedir; bu madde glikoz olduğu için, kan şekeri yerine kan glikozu tabiri de sıklıkla kullanılır. Normal değerleri 70-110 (mg/dl) arasındadır. Düşmesine hipoglisemi, yükselmesine hiperglisemi denir. Can Sağlık Hizmetleri merkezimizde “Kan Şekeri” ölçümü ve takibini rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz evinizde de kan şekeri ölçümü ve takibi hizmeti vermekteyiz.

NOT: Açlık ve Tokluk Şekeri ölçümü yapılmaktadır.

Kan Şekeri Takibi

Kan şekerinizi ölçmek için, bir damla kanınıza ihtiyaç vardır. Hemen bütün hastalar bunu, parmak uçlarını delici bir aletle delerek sağlar. Kan şekerinizi düzenli bir şekilde ölçme alışkanlığını kazanmanız son derece yararlıdır, çünkü ölçüm sonuçları size ve doktorunuza tedavi şeklinizde yapmanız gereken değişiklikler için yol gösterir.

Amaç, beslenme alışkanlıklarınızı, fiziksel aktivitelerinizi ve insülin tedavinizi dengelemeniz; böylelikle kanınızdaki şeker miktarını normal değerler arasında tutmanızdır. Buna “Kan şekeri kontrolü” adı verilir.

İdrarda Kan Şekeri Kontrolü

Eğer kanınızdaki şeker miktarı çok yükselirse, bunun bir kısmı idrara da geçer. İdrarın şeker için kontrolü kan şekerinin tahmini için kullanılabilecek en hassas yöntem değildir. Ancak kan şekerine bakılamadığı durumlarda da hiçbir test yaptırmamaktan iyidir. Eğer kan şekerinizin yüksek olduğundan şüphe ediyorsanız bunu idrar şekerine bakarak kontrol edebilirsiniz. Kan Şekerinizin Kontrolüne Önem Vermemeniz Size Zarar Verebilir mi? Ne yazık ki cevap Evet.

Kanınızda uzun bir süre çok fazla şeker olursa (hiperglisemi), böbrek rahatsızlığı, göz hastalıkları ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma olasılığınız çok artar. Bu konuyu lütfen düşünün ve bazı gerçekleri gözden geçirin. Doğru besinleri alarak, doğru fiziksel aktiviteleri yaparak ve doğru insülin tedavisini uygulayarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bütün bunları yaparsanız problemlerden uzak kalma şansınız çok fazla artar.

Amerika ‘da yapılan bir araştırmanın sonuçları size bu gerçeği daha iyi anlatabilir. 1441 diyabetlinin katıldığı bu araştırma göstermiştir ki eğer bir diyabetli kan şekerini kontrol altına alırsa, Göz rahatsızlıklarının ortaya çıkış sıklığı % 27. Böbrek rahatsızlıklarının ortaya çıkış sıklığı % 56 oranında azalır.

Özel Can Sağlık Hizmetlerine Bekleriz

Sağlık merkezimize kan şekeri ölçümü ve diğer rahatsızlıklarınız için uğrayabilirsiniz. Son yıllarda yaygınlaşan “Evde Sağlık Hizmetleri” bizim içinde son derece önemli bir çalışmadır. Bu alanda kan şekeri ölçümü takibi gibi hizmetlerimizden ev ortamında da faydalanabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm konularda bizimle iletişim kurabilirsiniz.


logo

Can sağlık hizmetleri 21 yıllık büyük bir tecrübe ile sizlere hizmet vermektedir. Her geçen gün kendini yenileyen, geliştiren bir anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Evde sağlık hizmeti kapsamında sunduğumuz imkanlar ile de bizi tercih eden hastalarımızın takdirini almış durumdayız

Son Haberler

Instagram

© Copyright 2023. Can Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım: Final Bilişim

Tıkla Ara...