Evde Bakım Hizmetleri

Aralık 19, 2019 tarafından admin0
evde-sağlık.jpg

Evde Bakım Hizmetleri ve Evde Sağlık Nedir, Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde uygulanabilir sağlık hizmetlerinden olan evde bakım birçok insanın hayatını değiştiriyor.

Evde bakım ve Evde Sağlık, özel kuruluşlar tarafından olduğu kadar belediyeler tarafından da verilen bir hizmettir. Hizmetin varlığı, detayları veya ücretleri henüz diğer sağlık hizmetleri kadar bilinmiyor ancak her geçen gün evde bakıma ihtiyacı olan kitlenin sayısı artmakta ve buna bağlı merak ve bilinçlenme yükselmektedir. Yaşlanmayla birlikte artan kronik hastalıklar, sürekli çoğalan kanser vakaları, sekiz milyon bedensel engelliye her yıl katılan yüz elli bin bin engelli, Türkiye’de evde sağlık hizmetlerini önemli bir noktaya getirdi.

Bu hizmeti iyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü çok yakında evde bakım herkes tarafından kullanılacak. Bu hizmet henüz tam anlamıyla bilinmiyor, evde bakım ve evde sağlık özel kuruluşlardan olduğu kadar devlet tarafından da verilen bir hizmet.

Yaşlanmayla birlikte kronik hastalıkların artması, sürekli çoğalan kanser vakaları, her sene eklenen engelli sayısı Türkiye’de evde sağlık hizmetlerini profesyonel anlamda yeni ve gelecekte olmazsa olmaz bir sektör olarak ortaya çıkardı.

Ailenizde bakıma muhtaç yaşlı bir yakınınız ya da her zaman bakıma muhtaç biri var mı? Ev içindeki ve ev dışındaki görevlerinizde size yardımcı olacak bir Evde Sağlık Çalışanı olarak da bilinen bir bakıcı görevlendirmeyi düşünüyor musunuz? CDC’ye göre, 65 yaşını dolduran kişilerin %71’i uzun vadeli bakım hizmetlerini kullanmayı umuyor olabilir.

Peki, Evde Bakım Nedir?
Hastanın engel durumundan veya sadece yaş itibarıyla kendi bakımını sağlayamama durumuna göre sağlık (rehabilitasyon, fizyoterapi, post operatif bakımı) veya sosyal hizmetlere (alışveriş, temizlik, yemek, kişisel bakım) ihtiyacı olabilmektedir.

Buna göre resmi (devlet ve sivil toplum kuruluşları) veya resmi olmayan (aile, komşular, toplum gönüllüler) kurum ve personeller aracılığıyla ihtiyacı olan kişilere evde bakım desteği verilmektedir.

İster daha önce ihtiyacınız olmasın veya ilgilenmemiş olun ama sağlık sektöründe bu değişiklik sizin hayatınıza da yansıyacak. Belki bir zamanlar cümleye hayal edin diye başlardık ama artık uygulanabilir bir süreçten bahsediyoruz. Yani bir an olsun düşünün: hastasınız, canınız dışarı çıkmak istemiyor ve eve gelen bir doktor sizi muayene ediyor. Hatta bir hemşire serum takıyor. Bir fizyoterapist gelip size fizik tedavi uyguluyor.

Bu kılavuzu okuduğunuzda, Evde Bakım ve Evde Sağlık hakkında bilgi sahibi olacak, süreçlerin nasıl ilerlediğini öğrenebileceksiniz. Evde bakım sürecinin nasıl ilerlediğini anlamak; en ihtiyaç duyduğunuz anda kendiniz ve aileniz için en doğru bakım çözümüne ulaşmanızı sağlayacaktır.

Genel olarak evde sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyan hasta ve hasta yakınlarının, bakım ve tedavi için evden çıkmadan neler yapabileceklerini anlamalarına ve bakım süreçleri boyunca bu adımları planlamalarına yardımcı olmak hedeflenmiştir.

Evde Bakım Hizmetleri Nelerdir ve Kurumlar Hangi Hizmetleri Verirler?
Sosyal Hizmetler:
Etkileşimler
Faaliyetler
Hobiler
Geziler
Hafif egzersizler
Evde Yardım:
Alışveriş
Yemek hazırlama
Doktor randevuları
Ev idaresi
Kişisel Bakım:
Yıkanma ve giyinme
İlaç hatırlatıcıları
Yemek yardımı
İnkontinens bakımı
Hareketliliği izleme
Kapsamlı Bakım:
Tuvalet yardımı
Alzheimer bakımı
Taşıma hizmeti
Hemşirelik
Fizik Tedavi
Evde Bakım Hizmet Süreçleri
ARKADAŞLIK / EV DÜZENLEME
Hafif oda temizliği ve yemek hazırlama, yaşlanmadan dolayı etkilenen kişilere sinir bozucu görevler haline gelebilir. Evdeki yardımlar, temel hizmetlerin yanı sıra çok sayıda günlük etkinlik için yardım sağlar:

Güvenlik kontrolü
Ulaştırma ve sosyalleşme
Bilişsel uyarı ve evde gözetim
Yemek hazırlama
Ev hizmetleri organize etmek ve çamaşır hizmetleri
Ailenin bakımı için yardım
FİZİKSEL YARDIM
Yaşlanmanın fiziksel etkilerinden muzdarip olanlar için, Evde Bakım, gün boyunca çeşitli şekillerde yardımcı olabilir:

Ambulasyon yardımı
Giyinme yardımı
Yatağa veya koltuğa konumlandırma
Yatak veya koltuk arasında taşıma
Tekerlikli sandalye yardımı
HİJYEN
İnsanlar yaşlandıkça veya engelleri arttıkça, temel hijyen gereksinimlerini sağlamaları zorlaşabilir. Sevdikleriniz özellikle bu konularda yardıma ihtiyaç duyuyor olabilir:

Banyo ve duş yardımı
Yatak temizliği
Taranma
Kişisel bakım
Ağız bakımı
Tuvalet ve inkontinans bakımı
SAĞLIKLI YAŞAM
Bakıcılar, sevdiklerinizden birinin fiziksel ve zihinsel olarak yaşlanmanın etkilerini ertelemelerine veya gecikmesine yardımcı olacak hizmetler sunabilir. Aşağıdakileri içeren hizmetler ile sağlıklı yaşamı geliştirmeye yardımcı olurlar:

Hafif egzersiz programları
Yemek planlaması
İlaç hatırlatmaları
Güvenlik denetimi
Kognitif stimülasyon
UZMAN HEMŞİRELİK
Tıbben eğitimli personeller bulunduğunuz yerlerde, birçok evde bakım şirketinde bulunan bir dizi evde bakım hizmetini sağlayabilir:

8-12 ve 24 saatlik hemşire desteği
İlaç planlaması ve hatırlatma
Enjeksiyon Desteği
Yara bakımı
Kıyafet değiştirme
Kateter bakımı
Ostomi / Kolostomi bakımı
Enteral beslenme yardımı
Evde Bakım Aylığı Nasıl Alınır? *
Devlet Destekli Evde Bakım Parası Nedir?
Bakıma muhtaç yaşlı ve engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen bir meblağdır.

Evde Bakım Aylığı Kapsamında Engelli Kişiye Kaç Saat Bakım Hizmeti Verilmelidir?
Akrabanın veya vasinin engelli kişiye 24 saat bakım hizmetini, en az 8 saat fiili bakımını gerçekleştirmesi gerekiyor.

Hangi Kuruma Müracaat Edilmelidir?
Bağlı bulunduğunuz il/İlçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl/İlçe Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekiyor.

Evde Bakım Aylığı Hangi Aylarda Yatırılır
Evde Bakım aylığı her ay yatırılmakta olup her ayın 15 ile 31 arası hesaplara aktarılmaktadır.


Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *


logo

Can sağlık hizmetleri 21 yıllık büyük bir tecrübe ile sizlere hizmet vermektedir. Her geçen gün kendini yenileyen, geliştiren bir anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Evde sağlık hizmeti kapsamında sunduğumuz imkanlar ile de bizi tercih eden hastalarımızın takdirini almış durumdayız

Son Haberler

Instagram

© Copyright 2023. Can Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım: Final Bilişim

Tıkla Ara...